CMSLog

تجربیات و مقالات من در این وبلاگ منتشر میشه. ممنونم از اینکه اینجا هستید :)

۱۳۹۵/۰۲/۱۳

سیستم آموزشی گلستان، خوب یا بد؟

اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۵ میلاد صفاجوی 3 دیدگاه


اگر دانشجوی پیام نور باشید قطعاً با آدرس reg.pnu.ac.ir آشنا هستید. آدرسی که برای دانشجو خیلی عذاب آوره و تجربه‌ی کاربری‌ توی اون رعایت نشده. امروز می‌خوام این سامانه رو از دید مخاطب و کاربرانی که با اون سر کار دارن بررسی کنم.
قبل از هر چیزی از نظر کلی این سیستم چیزی به نام تجربه کاربری درش رعایت نشده.

از دید دانشجو

طبیعیه که خیل عظیمی از دانشجوها از این سیستم ناراضی و ناراحتن. یکیش سازگار نبودن با مروگرهای مدرن و حتی نسخه های جدید اینترنت اکسپلورر هست. دسترس پذیری به این سامانه در بهترین حالت ممکنه ویندوز XP و اینترنت اکسپلورر 6 تا 8 هست. (موارد نادری از اینترنت اکسپلورر 9 هم مشاهده شده)
وقتی وارد این سایت شدید با صفحه ای روبروی میشید از چند تب که کار اصلی رو انجام میدن و چند تب دیگه که اصلاً کار نمیکنن! ینی براتون بسته شده ولی گذاشتن که یه وقت امکانات سامانه زیر سوال نباشه!
از حق نگذریم انتخاب واحد توی این سایت در سریعترین زمان ممکنه نسبت به نمونه‌های مشابه انجام میشه. (تنها نقطه‌ی مثبتی که دیدم همین بود و بس)
در مورد گرافیک هم نمیشه نظر نداد ولی من رو به شدت یاد ویندز 98 میندازه. حس خوبی در هنگام ورود برای منه کاربر وجود نداره. کلاً در این سیستم چیزی به نام UI وجود نداره.
برای اینکه نمره خودتون رو ببینید باید از قبل بدونید کجا رو باید برید وگرنه شاید در وهله اول متوجه نشید نمره‌هاتون رو کجا قایم کردن!

از دید کارمند

این سیستم هرچقدر که برای دانشجو خوب نیست برای کارمندش خوبه. یک سری از تداخل‌ها و ویژگی‌ها انحصاری  برای این نرم افزاره. با مدیر آموزش یکی از دانشگاه‌های غیر انتفاعی که از مروارید به این نرم افزار مهاجرت کرده بودن صحبت می‌کردم، اونها نظرشون به این بود که خیلی راحته. طبیعیه که توی فضایی غیر حرفه‌ای چنین نرم‌افزاری حرفه‌ای دیده بشه.
نکته‌ی جالبی که این نرم افزار تحت وب داشت عادت کارمندا به این نرم افزار بود.

از دید دانشگاه

خود دانشگاه چیزی که براش خیلی مهمه رفع نیازش هست. از حق نگذریم گلستان نیاز دانشگاهی رو خوب رفع می‌کنه و ظاهری که ساخته برای این گروه از بازار کارآمد و خوب بوده. شاید یکی از علت‌هایی که نیاز به تغییر در این سیستم ندیده سازگار بودن با ذائقه‌ی دانشگاهیون بود!
با یکی از دانشگاه‌ها که صحبت می‌کردم می‌گفتن:
هر وقت زنگ زدیم جواب دادن. تقریباً هر روز داریم زنگ می‌زنیم
کاری به این ندارم که ماهی یه بار تماسشم اضافه‌س ولی همین که جوابگو هستن کاربر رو خیلی وفادار می‌کنه، حتی اگه اون سطح کیفی دانشجو در اون دیده نشه!

چرا از این نرم افزار استفاده می‌شه؟

یکی از دلایلی که این نرم افزار توی دانشگاه استفاده می‌شه، نبود نرم افزار رقابتی مناسب هستش. با اینکه این سامانه به قیمت بالاتری نسبت به موارد مشابهش فروش میره ولی کامل بودن اون در حالت مدیریتی انتخاب رو برای خیلی از آموزشگاه‌ها به این نرم افزار سوق داده.
این سامانه توصیه شده از طرف وزارت علوم هست و همین موضوعم باعث شده که اعتبار خوبی دربین دانشگاه‌ها داشته باشه.

چاره چیه؟

برنامه نویس هستید؟ کارتون خیلی خوبه؟ طراح رابط و تجربه کاربری هستید؟ خیلی خوبید؟ پس تیم بسازید و یه سیستم جامع دانشگاهی بنویسید. رایگان و متن باز هم بنویسید :-)
بزرگترین علت استفاده از این سامانه نبود خیلی از امکانات در سایر سیستم‌های مشابه هست. تداخل درسی، پایگاه داده ضعیف، نیازسنجی‌های اشتباه و ... از دلایل شکست سایر سیستم‌ها بود.
ناگفته نمونه یه سری دلایل غیرفنی هم در رشد این سامانه تأثیر داشته.


انتخابتون به واحد :) شاد باشید

۳ نظر:

 1. ممنون از مطلبتون، اینها نظر منه!
  چرا از این نرم افزار استفاده می‌شه؟
  ترس از تغییر، ترس از انتخاب جدید، نبود گزینه های خیلی خوب، دلایل غیر فنی!!!

  چاره چیه؟
  آماده سازی نرم افزاری که علاوه بر سیستم گلستان، بخش هایی که سیستم گلستان به اون فکر هم نکرده، در نظر گرفته بشه. خلاقیت در شناسایی نیاز و پاسخگویی یکپارچه به اون. شرط لازم اینه که این نرم افزار باید سیستم گلستان رو کامل بشناسه و بتونه اطلاعات اون رو به سیستم خودش اینپورت کنه. UX خوب، توان در انجام دلایل غیر فنی! و...

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. دقیقاً. ترس از تغییر توی نهادهای دولتی و غیردولتی موج میزنه.
   ناگفته نمونه عدم اعتماد به سایر نرم افزارها هم دخیله

   حذف
 2. یکی از جامع ترین ولی افتضاح ترین سیستم مدیریت دانشگاهی که تا بحال دیدم

  پاسخحذف